सृजनशील कसरी हुने ? आफ्नो उत्पादकत्व कसरी बढाउँने ? उपयोगी काइदाहरु

हामी वरपर धेरै मानिसहरु छन् जो वर्षौं देखि उस्तै स्थितिमा छन् । तिनीहरूले न त पदोन्नती पाउँछन् न त उनीहरुको तलब बढ्छ । अर्कोतर्फ, हाम्रै वरपर त्यस्ता मानिसहरू पनि छन् जोसँग राम्रो डिग्री छैन, त्यहि पनि उनीहरूले छोटो समयमा राम्रो पदोन्नति पाउँछन् र तिनीहरूको तलब पनि बढ्छ । यो के कारणले गर्दा हुन्छ ? भाग्य ? कसैको आशिर्वाद ? वा व्यक्तिको अब्बलता ?

सामान्यतया मानिसहरु दुई प्रकारका हुन्छन् । एक प्रकारका मानिसहरु हुन्छन्, जसलाई सजिलोको लागि क प्रकारका मानिसहरु भनौँ, तिनीहरुमा यो समस्या हुन सक्छ कि उनीहरु आफुले गरेको काममा रुचि राख्दैनन् । उनीहरुलाई आफैले गरेको काम मन पर्दैन वा उनीहरूसँगमा अन्य समस्या हुन सक्छ जसले आफ्नो काम व्यवस्थित र उत्पादनमुखी भएर गर्न सक्दैनन् ।

अर्कों प्रकारका मानिसहरुलाई हामी ख प्रकारका भनौँ, तिनीहरु कम समयमा नै अधिक प्रगति गर्छन् । उनीहरु आफ्नो काममा रुचि राख्छन् । र, सम्यकों व्यवस्थापन चुस्त र फुर्तिलो किसिमले गर्छन् ।

विद्यार्थीहरुमा पनि यो लागू हुन्छ । कोही विद्यार्थी बेस्मारी पढेर पनि राम्रो अंक ल्याउँन सक्दैन तर कसैले भने कम समय पढेर पनि राम्रो अंक ल्याउँछ । अब तपाईंले अनुमान लगाउनु नै पर्छ कि उत्पादकता के हो ? र उत्पादक हुनु कत्तिको महत्त्वपूर्ण छ ?

यो पढे पछि, तपाईको दिमागमा यो प्रश्न उठ्नुपर्दछ कि के कुनै त्यस्तो प्रविधि छ जुन हामीले हाम्रो जीवनमा लागू गरेर हाम्रो उत्पादकता बढाउन सक्छौ ? त्यहाँ कुनै एक विधि वा निन्जा टेक्निक हुनु पर्छ कि कम काम गर्ने व्यक्ति वा विद्यार्थीले सुपर उत्पादक बन्नको लागि आफ्नो काम वा अध्ययनमा लागू गरिरहेको हुन सक्छ ।

यदि तपाईं कम समयमा बढी काम गर्न चाहनुहुन्छ वा काम गर्ने तपाईंको क्षमता बढाउन चाहनुहुन्छ भने तपाईलाई यो लेख उपयोगी हुन सक्छ ।

१. आफ्नो बिहानको तालिका बनाउनुहोस्

बिहान सबेरै उठ्नुका धेरै फाइदाहरू छन् र विश्वका सबै सफल व्यक्तिहरू बिहान उठ्न जोड दिन्छन् । बिहान सबेरै उठ्नुकोको प्रत्यक्ष फाइदा के हो भने जब हामी बिहान सबेरै उठ्छौं, हामी बढी समय पाउँछौं र यस समयमा हामी पूरा दिनको तालिका बनाउन सक्छौं जुन हाम्रो उत्पादकता बढाउन मद्दत गर्दछ ।

२. दैनिक व्यायाम गर्नुहोस्

जब हामी बिहान सबेरै उठ्छौं, तब हामी दैनिक व्यायाम गर्न सक्छौं । व्यायाम गर्दा सम्पूर्ण शरीरको मेटाबोलिज्म सक्रिय रहन्छ र शरीरमा आलस्य हुँदैन । यसले शरीरको स्तरमा हामी अत्यन्त ऊर्जावान महसुस गर्छौं । यसले उत्पादकता पनि बढ्छ तर कसरत वा व्यायाम भन्ने बित्तिकै डरलाग्दा र एकदमै शारिरिक बल चाहिने किसिमका भन्ने सम्झिनु हुन्न ।

३. दैनिक ध्यान गर्नुहोस्

आज सारा विश्व ध्यानका फाइदाहरूसँग परिचित भएको छ र विश्वभरका व्यक्तिहरू ध्यान गर्नमा जोड दिन्छन् । ध्यान गर्दा, दिमाग शान्त रहन्छ र तनाव कम हुन्छ । त्यस्तै ध्यानद्वारा मानिसको चित्त स्थिर हुन्छ ।

यदि तपाइँ तपाइको उत्पादकता स्तर उच्च राख्न चाहानुहुन्छ भने दैनिक कम्तिमा १०-१५ मिनेट ध्यान गर्नुहोस् ।

४. तपाईको उत्पादन अवधी पत्ता लगाउनुहोस्

दैनिक एक समय हुन्छ जब व्यक्तिको उत्पादकत्व स्तर धेरै उच्च हुन्छ । यो प्राकृतिक पनि हो र यो बिभिन्न व्यक्तिको लागि फरक फरक हुन्छ किनकि कसैको उत्पादकत्व स्तर साँझको समयमा उच्च रहन्छ र बाँकी समयको तुलनामा यस समय धेरै उत्पादक कार्य गर्न सक्छन् ।

त्यसो भए तपाईको उत्पादकत्व बढाउनको लागि तपाईको उत्पादक अवधि पत्ता लगाउनुहोस् ।

५. तपाइँ के गर्नुहुन्छ र के गर्न मन पराउँनु हुन्छ

अधिकांश व्यक्तिहरूको समस्या यो हो कि उनीहरू आफूले प्रेम नगर्ने काम गर्छन् जुन उनीहरूलाई गर्न पनि मन गर्दैनन् । यसले स्वचालित रूपमा तिनीहरूको उत्पादकता कम गर्दछ । त्यसकारण आफुले के काम मन पराइन्छ भन्ने कुरा महत्वपुर्ढ हुन्छ । स्टिभ जब्सले भनेका छन्, सबै मानिसको फरक मन पर्ने काम हुन्छ । जसलाई त्यो बेलासम्म खोज्नु पर्छ, जबसम्म आफ्नो रुचिको काम भेटाइदैन ।

मात्र यो गरेर हेर्नुहोस्, तपाईंको उत्पादकता स्तर आफै बढ्छ ।

६. व्याकुलता वा विचलनबाट बच्नुहोस्

चाहे तपाई अफिसमा काम गर्ने व्यक्ति हो वा पढ्दै गरेको विद्यार्थी हो, तपाईले अलमल्याउने कुराबाट बच्नु पर्छ ।

विचलन के हो : – तपाईंको मुख्य कार्यबाट तपाईंको ध्यान हटाउने काम नै विचलन हो । जस्तै – सोशल मिडियामा अधिसूचनाहरू जाँच गर्दै, फोनमा काम गर्दा वा पढिरहेको बेला, पब्जी खेल्दै, टिकटक हेर्दै गर्नु पनि विचलन हो।

व्याकुलताले उत्पादकत्व घटाउँछ । त्यसैले उत्पादकता बढाउन व्यकुलताबाट टाढा रहनु धेरै महत्त्वपूर्ण छ ।

७. मनपर्ने संगीत सुन्नुहोस्

काम गर्ने क्रममा मनपर्ने संगीत सुनेर, दिमागले हर्मोनहरू निकाल्छ जसले हामीलाई राम्रो महसुस गराउँछ । यस समयमा, हाम्रो मस्तिष्क डोपामाइन, सेरोटोनिनसँग प्रतिक्रिया गर्छ । यी हार्मोनहरूले हाम्रो उत्पादकत्व वृद्धि गर्न धेरै मद्दत गर्दछन् । त्यसो भए, समय समयमा तपाईंको मनपर्ने संगीत सुन्नुहोस् ।

८. आफैलाई इनाम दिनुहोस्

कसले प्रशंसा सुन्न वा प्राप्त गर्न मन पराउँदैन । सबैजना आफ्नो कामको लागि पुरस्कार लिन चाहन्छन् । यसले मनोबल बढाउँदछ, र कार्यमा बढी प्रेरणा प्रदान गर्दछ । जब तपाईं कुनै ठूलो काम पूरा गर्नुहुन्छ, तब आफैलाई इनाम दिनुहोस् ।

जस्तै – तपाईं विद्यार्थी हुनुहुन्छ, तपाईंले कुनै पाठ्यक्रम पूरा गर्नुभयो वा असाइनमेन्ट पूरा गर्नुभयो । त्यसो भए पछि, तपाईं आफैंलाई केही राम्रो इनाम दिनुहोस् (आफैलाई पुरस्कृत गर्नुहोस्) जस्तै – त्यसपछि आफैंमा ब्रेक दिनुहोस्, आफ्ना साथीहरूसँग कुरा गर्नुहोस्, हिड्न बाहिर जानुहोस्, अलिकता राम्रो खेल्नुहोस् वा तपाईं आफैंले दिन चाहनु भएको केही राम्रो गर्नुहोस् ।

यसले तपाईंलाई ऊर्जाको अर्को स्तर दिनेछ र तपाईंको उत्पादकता बढाउनेछ ।

यी सबै उत्पादकता बृद्धि गर्ने तरिका बाहेक पनि धेरै अन्य तरिकाहरू छन् जसले उत्पादन स्तर बढाउँछन् । जस्तै पोडकास्टहरू सुन्नुहोस् । तपाईंको प्राथमिकताहरू लेख्नुहोस् । भिजुअलाइजेशन गर्नुहोस् । सुत्नु अघि अर्को दिनको योजना बनाउनुहोस् ।

तपाईलाई यो लेख कस्तो लाग्यो ? यो लेख पढे पछि लाइक गर्न वा सेयर गरेर फैलाउँन सहयोग गर्नु होला । हाम्रो उज्यालो पाटोको फेसबुक पेज, इन्स्टाग्राम प्रोफाइल वा वेबसाइटमा तपाईले यस्ता थप लेखहरु पाउँन सक्नु हुनेछ । हाम्रो पेज, इन्स्टा र वेबसाइट फलो गर्नुहोला ।

स्रोत उल्लेख गरे बाहेक उज्यालो पाटो भएका सम्पुर्ण लेखहरुको प्रतिलिपी अधिकार उज्यालो पाटोसँग सुरक्षित छ । यसको पुर्ण भाग वा अंशलाई लेख वा अडियो वा भिडियोको रुपमा पुनप्रकाशित गरेमा फेसबुक पेज, युट्युब च्यानल वा वेबसाइटमा प्रतिलिपी अधिकार दुरुपयोगको निवेदन दिन तथा कानुनी कारवाही खोज्न हामी बाध्य हुनेछौँ ।

One thought on “सृजनशील कसरी हुने ? आफ्नो उत्पादकत्व कसरी बढाउँने ? उपयोगी काइदाहरु

Post Comment